
Поне веднъж на няколко години на всеки шофьор се налага да замени акумулатора на използвания автомобил. Ако колата е служебна, ситуацията е прекрасна – няма какво да се тревожим за проблемите с колата, защото те ще бъдат решени по административен път и друг ще плаща сметката.
Какво правим обаче, когато трябва да изберем нов акумулатор на личния си автомобил? Ето няколко насоки, които ще помогнат на всеки да се ориентира в джунглата от предлагани модели и разновидности на автомобилни батерии, така че да се снабди с качествен акумулатор на най-добра цена.
Съвети за избор на акумулатор
Капацитет на акумулатора
Една от най-важните характеристики на батерията (не само автомобилната) е нейният капацитет. Капацитетът на автоакумулаторите се измерва в амперчасове, означавани като Аh. Принципно, няма да сгрешите, ако закупите акумулатора с най-голям капацитет, който може да се побере в предвиденото във вашия автомобил място за монтаж.
Защо да изберем акумулатор с по-голям капацитет?
- Ще имаме по-дълъг престой на автомобила с включени или забравени ел. консуматори при спрян двигател, при което няма да се затрудни последващото стартиране.
- Ако се наложи, ще си осигурим по-дълго пътуване с неизправен алтернатор (който не зарежда).
- По-голям брой завъртания на мотора при затруднено запалване и/или при отрицателни температури.
Стартов ток на акумулатора
Всеки акумулатор има означение на видно място, което показва стартовият ток, измерван в ампери /А/. Стартовият ток за акумулаторите произвеждани в страните от Европейския съюз, се определя съгласно стандарт ЕN-европейски норми, след охлаждане на акумулатора до минус 18 градуса. Естествено, при равни други услувия, акумулаторът с най-висок стартов ток е за предпочитане (не е задължително той да е най-скъп).
По-високият стартов ток при акумулаторните батерии осигурява:
- Лесно стартиране на двигателя при по-ниски температури.
- по-дълъг експлоатационен живот.
Обслужване на акумулатора
Според начина на обслужване, автомобилните батерии се делят на необслужваеми (maintenance free) и обслужваеми акумулатори. Наименованието необслужваем означава, че този тип батерии нямат нужда от доливане на киселина (акумулаторна вода), за да се поддържат в изправност.
Недостатъци на обслужваемите акумулатори:
- Периодична проверка на нивото на електролита и съответно доливане на вода при необходимост
- имат по-бърз саморазряд (загуба на капацитет).